Õudne Eesti
Koostanud Indrek Hargla
Novembrikuu lugemine oli meil kirev ja isegi kananahka tekitav Indrek Hargla poolt koostatud "Õudne Eesti". Raamatu sisuks on erinevate Eesti kirjanike kirjutatud õuduslood, millest mina pidin lugemiseks välja valima 10, muidu on raamatus 31 lugu.
Esimene minu loetud lugu: "Ohvrid" -Jaan Oks
Lugu oli väga lühike ja hoogne, kuid kui iga sõna lugeda kui eraldi mõistena tundus see lugugi minu jaoks isegi natuke õudne. Sisu jäi sellegi poolest minule isiklikult segaseks, aga teiste blogisid vaadates tundub, et ka teistele.
Teine minu loetud lugu: "Metsavaim" -Veiko Belials
See lugu minu jaoks eriti õuduslugu ei meenutanud, kuid selles loos sai halb heast jagu. Loos on tunda ühe mehe poolt siirast ühtekuuluvustunnet ja armastust metsa vastu. Mees andis kõik, et metsa kaitsta ja mitte kunagi oma energiallika kohaga sidet kaotada. Kuid kahjuks sai metsa kolinud, ainult rahast hooliv ja isekas maniak mehest jagu ja raius ühe puu, mis oli hea mehe hingepuuks, koos mehe hingega maha. Lugu oli kurb ja pani siiralt mõtlema, et ka tänapäeval linnad aina kasvavad koos majadega, metsa ruutkilomeetreid väheneb ning inimeste eluiga lüheneb. Seda kõike on kohutavalt kurb mõelda, kuna inimesed on osa loodusest ehk me hävitame iseennast.
Kolmas minu loetud lugu: "Rõugutaja tütar" -Friedrich Reinhold Kreutzwald
Lugu rääkis küll ainult ühel, aga parimal moel välja selle, et kõik, mis teed, tuleb ringiga tagasi, ükskõik, kuidas ja millal, ta tuleb 100%-st 100% tagasi. Väga hästi kõnetas mind see lause selle loo puhul, et igal oinal oma mihklipäev.
Neljas minu loetud lugu: "Suurte kuuskede man" -Juhan Jaik
Lugu mehest nimega Jakop, kes ajaviiteks ning igavuse peletamiseks ja sõltuvuse rahuldamiseks tappis süütuid loomi. Peaaegu et alati jättis ta laiba sinna samasse kõdunema. Aga nagu sõltuvuses inimestel ikka mureks, tapmisel ta siiski nagu täieliku rahuldust ei leidnud ning hakkas aina rohkem riskima ja suuremaid loomi tapma.
Minu meelest tahtis autor öelda selle looga ja minu meelest õnnestus see lause loos välja tuua väha hästi, et suur tükk ajab suu lõhki.
Viies minu loetud lugu: "Kojutulek" -Liisi Ojamaa
See lugu meeldis mulle kõige vähem nendest kümnest loost. See lugu ei kiskunud kuidagi endaga kaasa ja jättis endast kuidagi pooliku mulje minu jaoks. Pooled olid joobes, pooled vehkisid kaarte mängida ja keegi nuttis kedagitema traagilise surma puhul taga. Järsku olid kõik surnud v.a. ühe tüdruku. Ei tea, aga minule jäi samuti see loo mõte arusaamatuks nagu teistelegi.
Kuues minu loetud lugu: "Surm" -Richard Roht
Autor kirjeldas loos surma ja selle juhtumist/protsessi väga pisidetaile rõhutavalt, minu jaoks isegi usutavalt (kuigi tavaliselt ma muinasjutte/muistendeid ei usu) ja jubedalt. Üks kõige kõhedust tekitavamaid lugusid üldse, aga mulle meeldis ja kogu aeg oli ärevus sees.
Seitsmes minu loetud lugu: "Surnu pärandus" -Aleksander Tassa
Lugu rääkis mehest, kes kogus mürgiseid usse, kes hiljem ka mehe tapsid.
Tuleb välja, et hobi võikellegi/millegi kogumine võib olla isegi eluohtlik ja vägagi mürgine.
Kaheksas minu loetud lugu: "Häitsmetund" -Herta Laipaik
Selles loos oli üks teeline naine, kes ostis endale leivaisa. Taluperemees oli nõus ja võttiski naise enda tallu tööle. Naine armus seal ühte perekonnaliikmesse ehk ühte mehesse. Neid taheti paari panna, kuid tüdruku nime ei leitud rahvanimekirjast. Leiti hoopis eelmise põlvkonna elanute inimeste nimekirjast. Tüdruk oli hauast tõusnud kummitus ja ta teine mina piinas teda, et tea peab oma patu lunastama. Naine oli enda eelmises elus oma lapse jõkke uputanud ning ühel päeval leidis mees naise vees ulpimas, nende ühine laps naise kätel.
Üheksas minu loetud lugu: "Ussid tõusevad õhku" -Jaak Sarapuu
Loo moraal: igas asjas on midagi head ja midagi halba. Selles loos tappis mees nimega Jaan, usse oma ülemuse rõõmuks hävitades usse ja nende kodusid. Vastutasuks sellistele tegudele tappis ussi mürgine hammustus mehe.
See on sama hea, et sa võid ju kellegile kummarduda, aga kellegi teise poole näitad sa ikka oma tagumikku.
Kümnes minu loetud lugu: "Öö nõiapoes" -Gert Helbemäe
Lugu rääkis katku esimest juhtumist Eesti pealinnas Tallinnas. Süda ööl suurel peol oli ühel mehel väga paha hakanud ning kolm sõpra tõid ta apteekeri juurde, et ta tema terveks teeks. Eliksiiridega jändav apteeker ei pannud tähele samal ajal tuli sisse astunut vanahärrat, kes ravimeid ja siis apteekeri puudutas oma kepi otsaga. Apteeker vihastas ja saatis vanamehe oma apteegist välja. Järgmisel hommikul avastas apteeker sinna ööseks jäänud haigel mehel põse pealt jõhkra punni, mis viitas katkule. Jah, see oli katk. Sel hetkel tuli ka apteekeril meelde jutt katkumehest, kelle kepi puudutusel katku haigestutakse. Apteeker suri katku kolm päeva hiljem.